Slovenska hrana

neznan uporabnik

tema odprta - 18. apr 2002 4:25 | ogledi: 8.272 | odgovori: 42

Rad bi povedal samo to, da Slovenci nimamo pojma, kaksno dobro in zdravo hrano imamo v nasi Sloveniji in da bi se MORALI tega bolj zavedat.

Do aprila 2003 sem nastanjen v Atlanti (uh, kako pogresam Slovenijo!) in povem vam, da je ta ameriska hrana...hmmm...konzerve, mikrovalovne pecice, fast food... ...kot bi jedel plastiko! Zato ob vsaki priloznosti pokukam na kulinaricne strani in izberem kak recept, da si tako potesim zeljo po necem slovenskem...ceprav je pa zopet druga zgodba, kako (ne)zdravo pridelano hrano dobis v teh gigantskih trgovinah, in koliko tega kar potrebujes sploh dobis (doma nisem ravno maral Kranjske klobase...tukaj bi zanjo dal 50$)... Torej... ...povsod je lepo, doma je najlepse!

In lepo je v svetu brati strani, kot jih ponuja Kulinaricna stran!

Andy Novak

neznan uporabnik

18. apr 2002 16:19

Zelo zanimivo branje... Kako so kaj breskve v zvezni drzavi Georgia? Srbijo me prsti ob tvojem pisanju in moram dodat da se z zgornjimi izjavami ne strinjam. To, da hvalis "zdravo" slovensko hrano, potem pa govoris o kranjsih klobasah vsekakor ne gre skupaj - klobase, so npr. polne soli, mascobe in za povrhu se prekajene, tako da to zagotovo ni biser slovenske zdrave kuhinje. Poznam veliko slovenskih gospodinjstev kjer se vedno uporabljajo svinjsko mast, pa ocvirke, zaseko, ki so vsekakor eno najbolj nezdravih zivil! Ameriska hrana presega mikrovalovne pecice, konzerve in fast food - izbira zelenjave, sadja in ostalih svezih zivil je vsekakor neverjetna (organsko gojeno je sicer malo drazje, a dobi se pa!), na vsakem posamezniku je pac da se odloci kako in kdaj in kaj bo spravil vase . To da si ti izbral konzerve, mikrovalovke in fast food je pac tvoja odlocitev. Moras pa priznati da je hrana v ZDA veliko cenjsa kot v Sloveniji, ce primerjamo razmerje med dohodki in prehrano. Z Americani je tako kot z veliko pre-zaposlenimi Slovenci - jedo takrat ko jim je najbolj pri roki in kar se da hitro. Veliko ljudi v Sloveniji ze dela 10-12 ur na dan (za povrhu se tudi tresejo da bodo izgubili sluzbo, tako da je cir na zelodcu neizbezen) in to preko celega dneva. Vedno manj je taksnih ki po 10-urnem delavniku ob dveh otrocih se vedno kuhajo samo zdravo in hranljivo - vecina jih posega po konzervah, vegeti (sodij bomba!), spagetih, in tako naprej. Vecina slovenskih gostiln pa tako sploh ni omembe vrednih (obstajajo seveda krasne izjeme). Servirajo hrano ki je zelo mastna, enolicna in oh in sploh nezanimiva. Veliko je lokalov ki servirajo pizze, in na tem forumu je ze bilo dovolj govora o tem da so taksni lokali se najbolj obiskani. Da ne dodam da lahko vdihavas dovolj cigaretnega smradu da ti slabo pride, ceprav v zakonu pise da bi morala gostisca zagotovit dovolj nekadilskih prostorov. Torej, obisci kaksno boljso restavracijo v Atlanti, med tem se nadihaj svezega zraka (hura za ZDA ki spostuje pravice nekadilcev) ceprav je v Atlanti smog problem... in ko se vrnes uzivaj v kranjski klobasi, pecenici in prekajenih stvareh, upam da ne ob cigareti! :) Marjan Trutschl

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

18. apr 2002 16:59

Andy! Strinjam se z Marjanom glede hrane v Ameriki. V Atlanti pojdi se v kaksno restavracijo, ne samo v fast food. Prepricana sem, da je tam kaka nemska ali grska restavracija pa tudi nekatere verige lokalov so boljse kot McDonalds ali Arby. V supermarketu poisci "Polish sausage", je kar dober priblizek kranjske. Pa tudi 50$ ti ne bo potrebno dati zanjo. Pozdrav, R. Sporočilo je spremenil(a) rebecca dne 18. apr 2002 19:15:06

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

18. apr 2002 17:57

Andyn, te povsem razumem -zdrži- in ko se vrneš boš vse nadoknadil ,sicer pa se najbrž strinjaš z mano , da včasih moramo od doma ,da si potem priznamo in si na glas rečemo vsepovsod je lepo ,a doma je najlepše . MARJAN ,smo družina ,ki še vedno uporablja svinjsko mast -svojo domačo - uporabljamo jo z pametjo ( se nam po prstih le ta ne cedi ) ,pa veselo jemo mlete ocvirke z že ta mladim oziroma svežim česnom in čebulo ,pa pečemo ocvirkove pogače ,pa ajdove žgance z ocvirki in zaseko ,pa salove pogačice ,dodoli z ocvirki..... Veš vse v mejah normale. Veš nikoli nisem pomislila ,da nezdravo jemo .Kaj pa vsa ta olja ,pa margarine takšne pa drugačne pa takšni in drugačni namazi ....vprašam tebe ,a lahko trdiš da so zdrava živila .Davno nekoč -bi lahko rekli - so ljudje poznali samo zgoraj navedene maščobe ,ker pač druge izbire niso imeli ,pa so preživeli ,eni več let drugi manj -tako je tudi danes - od človeka do človeka različno .Je pa tudi res ,da pri nas doma v našem hladilniku redko kdaj kraljujejo salame .Hvala bogu zaenkrat smo še zdravi (moram potrkati po lesu),nobenega holesterola....Veš Marjan tudi mene so prsti zasrbeli, pa sem se malo razpisala. Lepo vas vse skupaj pozdravljam -ostanite zdravi z živalsko maščobo ,ali rastlinsko in pa predvsem radi se imejmo. MARTIKA Marta

neznan uporabnik

18. apr 2002 18:15

Prekmurka, dolzan sem odgovor! Ne, nisem rekel da so margarine in olja zdrava, vem namrec da so vse mascobe nezdrave. Za zivalske mascobe pa je ze nekaj casa znanstveno dokazano da ozilju in srcnemu sistemu naredijo toliko skode da je hudo, ampak ni na meni da bi pridigal o zdravem zivljenju in prehrani. Ce ste zadovoljni z "vse do svoje mere" potem tako ostanite. Jaz sam vem da nekoc nismo vedeli marsicesa, sedaj pa ko to znanje imamo, ga moramo izkoristit v svojo korist. Tudi v Sloveniji je dovolj ustrezne literature da si lahko tisti ki zelijo izbirat in izvedet, pogledajo. Ce vam take literature primankjuje, poglejte na Internet, recimo na http://www.oprah.com/health/yourbody/health_yourbo (ne delam reklame). Ko smo ze pri mascobah, so sladkorji, in ostali "enostavni" karbohidrati tudi skodljivi. Moj hladilnik nima ne masti, ocvirkov, margarin ali namazov, se manj pa salam ali susenega mesa, pa mi nic me manjka. 1 l olivnega in 1l kanola olja, to je to, pa se to traja kar nekaj mesecev da se porabi v nasem gospodinjstvu. To, da so vcasih jedli vse, je pa cisto nekaj drugega. Nekoc so ljudje vecinoma delali fizicna, tezka dela, ki so potrebovala visje kaloricne sestave hrane. To, da so jedli cisto drugacno hrano je bila posledica tega da obicajno drugega niso imeli, pa saj se spomnimo pripovedi babic. Morate pa priznat, da je bila povprecna zivljenjska doba veliko krajsa, delno zaradi prehrane, delno zaradi slabse zdravstvene oskrbe. Pa dovolj o tem! Marjan Trutschl

neznan uporabnik

19. apr 2002 3:12

No, sem pa vesel, da ste mi odgovorili in da vendar lahko malo podebatiramo o tem, kar sem napisal. Kar se tice boljsih restavracij v Atlanti...saj ni problema...seveda se da dobit kaj zdravega za zelodcek...emmm...pa naj recem se vam - pojdite in obiskujte boljse restavracije v Sloveniji vi. Si boste lahko privoscili? Maksimalno 2x tedensko ja, kaj pa ostalih 22 dni v mesecu?! Dobro vprasanje. Nisem rekel, da obiskujem fast food, nisem rekel, da se basem s konzervami, nisem rekel, da uporabljam mikrovalovke - to pac pocnejo Americani...taksne in podobne stvari dela druzina, pri kateri stanujem, jaz pa tega enostavno nisem vajen in si pac potem kuham svoja kosila (naj povem, da imajo tukaj kuhinjo bolj za okras, kot za uporabo!). Kadarkoli se mi pri kosilu pridruzijo, so navduseni in kar ne morejo prehvalit nase kuhinje! Ampak zmeraj tudi ni casa in potem ti ne preostane drugega, kot pojesti hrano, ki jo imas na voljo! In za primerjavo naj povem, da stane polovica pecenega piscanca skoraj 5$ (kar je priblizno 1300sit), za ta denar pa mislim, da v Sloveniji dobis ze celega piscanca! In to sploh ni poceni. Pravzaprav ima vse svojo ceno in ni nic cenejse, kot v Slo.Ce se motim, me popravite. In nisem si mislil, da bom kdaj koli tako zelo pogresal babicino domaco govejo juho, pecenega piscanca s krompirjem in s svezo solato, kot sedaj. V tem je stvar. Kranjska klobasa je pa ta trenutek zame kot tortica za nekoga, ki je na dieti. Prekmurka, hvala za odgovor...mmmmmm, pa si bom res privoscil, ko se vrnem! P.S. Sadje je pa druga zgodba! Pozdrav v Slovenijo! Andy Novak

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

19. apr 2002 9:14

Se popolnoma strinjam s Prekmurko in Andyem. Sicer pa Marjan: kaj pa veš koliko je Martika fizično aktivna?Mislim, da kar precej, pa tudi sicer se mi zdi veliko bolje uporabljati doma pridelano hrano kot pa kupovati neko "ekstra deviško oljčno olje", ki so ga verjetno naredili v kakšnem laboratoriju in je polno e-jev. Lep vikend vsem, Vesna

neznan uporabnik

19. apr 2002 15:45

Joj Vesna, cakas da se bom branil ali bos udarila se po drugem licu? Le kaj sem ti storil da me napades kot da sem najvecji idiot? Jej, jej, povedal sem samo to da so se prehrambene navade ljudi spremenile (tudi Slovencev) zaradi dela ki ga opravljamo. Na vsakem posamezniku je da se odloci kaj in kako bo jedel, kar se bo na koncu koncev poznalo na zdravju. Trditev je bila ze nestetokrat znanstveno dokazana, tako da namesto da mlatis po meni mlati po tistih ki so to napisali. Marjan Trutschl

neznan uporabnik

19. apr 2002 15:59

Andy, za tiste ki si razmerja ne morejo predstavljati, postavimo tvojega $5 pecenega pol piscanca v pravo perspektivo: v Sloveniji je bil bruto dohodek Marca 2001 207.312 SIT, oz priblizno $830/mesec (neto je priblizno polovica tega). V Atlanti je bil povprecni bruto dohodek lani $36.553/leto = $3046 na mesec, oz. stirikrat toliko kot v Sloveniji meseca Marca.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. apr 2002 19:21

Andy zdravo! Tvoje prvo sprorocilo je bilo zavajajoce, saj sem te razumela da jes zunaj. Vem da vecina Americanov ne kuha. Zakaj ne? Prvic, stil zivljenja je drugacen, drugic, hrana v lokalih je poceni. Kot je povedal ze Marjan, so njihovi dohodki v povprecju vsaj trikrat visji kot nasi. In ce te res zanima, poleg mene je se marsikdo v Sloveniji skoraj prisiljen hoditi v razne lokale na kosila, ker precej firm nima menz. Torej vem kaj govorim. Tudi boljsi lokali v ZDA nimajo tako pretiranih cen, kot bi rad nakazal. Solidno porcijo, skupaj s pijaco (soft) in napitnino lahko dobis za 10 dolarjev. Le kriterij kaj je boljsi lokal je morda drugacen zame kot zate. Vsak lokal kjer te postrezejo je ze boljsi. So pa seveda tudi tu razlike. Razumem te, da pogresas Slovenijo. Tezko je biti v tujini sam, sploh na zacetku ko je toliko sprememb. Verjetno je zate najhuje to, da ni s teboj mame, ki bi skrbela zate. Ce bi rad za hrano zapravil kar se da malo, potem ti priporocam da si kuhas sam. Lahko pa se zmenis z druzino kjer stanujes, da kuhas se zanje in ti zato znizajo stanarino. Ce te pa kaj bolj konkretno zanima, pa vprasaj. Pozdrav, R.

neznan uporabnik

19. apr 2002 21:15

:)) Mah, zdaj so se mene zaceli srbeti prsti in ob prvi priliki, ki jo bom nasel, se bom razpisal, pa ce bo esej ali ne! Upam, da bom nasel cas ta vikend, da vam odgovorim na nekatera dejstva za katera je dobro imeti oprijemljive dokaze in ne samo papirje ali pa statistiko! Vi, g. Marjan, pravite, naj se udriha po tistih, ki pisejo papirje in spravljajo cifre ali stavke na njih...dajte se sami udarit po njih ali pa pridite sem in se prepricajte o dejanskem stanju. Ja, res je, da papir prenese vse (no ja, ali pa racunalnik in sodobna tehnika) in iz njega je lahko prepisovat, ko pa si sam v neki situaciji, pa je drugace. In, ce je v Slo povprecni dohodek toliko manjsi od tega v Atlanti, je potem tudi prav in fer, da se za 5$ dobi v Sloveniji cel piscanec in ne samo polovica, kakor tukaj! Za konec pa se odgovor ge. Rebecci - ze vec let skrbim sam zase... Lep vikend vsem, radi se imejte in se tipkamo! Andy Novak

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti